Blog

Ako správne vybrať zásnubný prsteň alebo šperk k sviatku Svätého Valentína ?

Aký materiál prsteňa zvoliť?

Keďže zásnubný prsteň chápeme ako symbol lásky, pri jeho výbere treba tiež pouvažovať nad tým, či ženu okúzli skôr tradičný prsteň s jedným väčším kamienkom, alebo moderný dizajn s viacerými farebnými kameňmi.

Do úvahy dokonca pripadá aj prsteň z dreva či iných materiálov. Svadobný trh je preplnený rôznymi zaujímavými kúskami. Stačí len nájsť ten správny štýl.

  • Pre milovníčky klasiky:

Hodí sa im skôr tradičné žlté zlato. Dobre vyzerá v kombinácii s čírymi diamantmi, ale aj s drahokamami.

  • Pre minimalistky:

U dám, ktoré majú rady minimalizmus, by muž s opulentnosťou tradičného prsteňa nemusel pochodiť. Tu treba radšej siahnuť po bielom zlate, do ktorého možno vsadiť modré i červené kamene, najkrajšie v ňom však vyniknú v spoločnosti veľmi obľúbené brilianty.

  • Pre milovníčky trendov:

Modernú a trendy ženu sa chlap nemusí báť obdarovať aj prsteňom z ružového zlata, v ktorom najkrajšie vyniknú ružové turmalíny alebo zelené drahokamy.

  • Pre milovníčky univerzálnosti:

Moderní muži často siahajú aj po prsteňoch z platiny. Tvrdý kov kráľov svojou farbou pripomína striebro alebo biele zlato, ktoré sú si odtieňom veľmi podobné. Táto farba sa jednoducho hodí ku všetkému. Spracovanie týchto prsteňov je jemné, a nebude teda pútať pozornosť tak ako žlté či ružové zlato.

 

 

Striebro (Ag)

Tvrdosť: 2,5-3
Hustota: 9,6-12
Chemická značka: Ag
Kryštalická sústava: Kubická
Farba: Striebrobiela, niekedy nažltlá alebo načernalá. Kovový lesk.

Rýchle rozlíšenie:

Rýdze zlato má inú farbu. Nažltlé zlato však môže vyzerať podobne. Na rozlíšenie pomôže zoškrabanie povrchovej (zažltlej) vrstvy. Rýdza platina je podstatne tvrdšia ako striebro.

Detailné rozlíšenie v praxi:

Laik bez praxe v podstate nemá možnosť bez špeciálneho vybavenia rozoznať striebro od niektorých zliatin bežných kovov. Striebro má pomerne špecifický lesk, ktorý je možné po rokoch praxe rozoznať. 100% istotu však získame iba niektorou z odborných metód určenia striebra. Najčastejšie používané sú nasledovné metódy:

a) nedeštruktívna skúška na skúšobnom kameni
b) iné nedeštruktívne skúšky so špciálnym vybavením (najčastejšie X TEST alebo RTG fluorescenčná spektrometria)
c) chemická analýza (poväčšine deštruktívna skúška)

Ako zistiť pravosť strieborného predmetu v praxi, bez vybavenia:(núdzové rozlíšenie - nie je spoľahlivé)

a) Pokúste sa vyhľadať punc na predmete. Pozor: značka 925 neznamená punc. 925 označuje rýdzosť striebra - tzv. rýdzostná značka (925/1000 alebo 92,5%). Značku 925 môže na šperk vyraziť hocikto. Punc je väčšinou menší ako značka 925 a vyráža ho štátny kontrolný orgán alebo výrobca (podľa krajiny). Punc má väčšinou nejaký grafický motív (kozorožec, zajac atď). Punc môže byť samozrejme falošný, avšak prítomnosť puncu zvyšuje pravdepodobnosť pravosti šperku.

b) Pokúste sa vyhľadať výrobnú značku výrobcu (aplikuje sa len v niektorých krajinách, v iných krajinách sa používa namiesto puncu).

c) Ak šperk obsahuje: punc + výrobnú značku + rýdzostnú značku (925) je pomerne pravdepodobné, že je pravý.

d) Pokúste sa urobiť na málo viditeľnom mieste šperku hlbší vryp (napr. ihlou). Ak z vrypu "svieti" iná farba kovu (najmä žltkavá) je pravdepodobné, že šperk je falošný (len postriebrený). Toto neplatí ak je strieborný šperk potiahnutý vrstvou ródia (ródium má takmer oceľový lesk, následne striebro pod ním má charakteristický strieborný lesk).

Zaujímavosti o striebre:

1. Striebro zabíja baktérie chemickým ovplyvňovaním ich bunečnej membrány. Baktérie si nedokážu vytvoriť rezistenciu na striebro tak, ako si ju vytvoria na antibiotiká. Strieborné ióny sa preto v súčasnosti používajú v mnohých produktoch na zabíjanie baktérií (napr. ióny v ponožkách, či oblečení zabezpečujú odstránenie zápachu a pod).

2. V stredoveku (pred vynálezom chladničky) existoval špeciálny spôsob uchovávania potravín (najmä mäsa) a to jeho posypaním strieborným prachom (takéto uchovávanie si mohli samozrejme dovoliť len tí najbohatší). Strieborný prach spoľahlivo likvidoval baktérie a mäso sa preto nekazilo. Na druhej strane častá konzumácia takto uchovávaného mäsa spôsobovala chorobu tzv. argýriu (postihnutý mal bledý až modrobiely odtieň kože, bol citlivý na svetlo...). Možno práve táto choroba dala čiastočne vzniknúť mýtom o upíroch (upír je z vyššej spoločenskej vrstvy, bledý, nemá rád svetlo, je citlivý na striebro...).

3. Anglické slovo "silver" - striebro pochádza z anglo-saského výrazu pre striebro "seolfor".

4. V starovekom Egypte bolo striebro považované za vzácnejšie ako zlato.

5. V pätnástich jazykoch sveta je slovo "striebro" a "peniaze" rovnaké.

6. Výraz "narodil sa so striebornou lyžičkou v ústach" sa skôr vzťahuje ku zdraviu ako k bohatstvu - v mnohých krajinách sveta veria, že dieťa kŕmené striebornou lyžičkou bude zdravšie.

7. Striebro je najlepším vodičom tepla. Táto vlastnosť je veľmi často využívaná v rôznych druhoch priemyselných výrobkov.

8. Striebro sa najčastejšie ťaží ako vedľajši produkt pri ťažbe olova, zinku alebo medi.

9. Argentína bola nazvaná podľa latinského názvu striebra (argentum).

10. Striebro je používané v dentálnych zliatinách (napr. amalgám).

11. Väčšina amerických mincí od centov až po dolár bola z 90% striebra (až do roku 1964)

12. Striebro sa spomína v Biblii (1. kniha Mojžišova - Genesis).

13. Striebro je mimoriadne kujné. Je možné vykovať strieborný plátok o hrúbke 0,0006mm.

14. Striebro je mimoriadne ťažné. Z jednej trójskej unce striebra (31,1 g) je možné vyrobiť strieborný drôt o dĺžke 48km.

15. 25. výročie svadby sa označuje ako "strieborná svadba".

16. V starovekej Číne sa deťom dávali strieborné retiazky na ochranu pred zlými duchmi.

17. V Indii sa niekedy používa k dekorácii jedla tenká vrstva striebra, označovaná ako "Varak".

18. Oxid striebra sa používa pri pokusoch o vyvolanie umelého dažďa.

19. Na väčšine zrkadiel sa ako odrážavá vrstva používa hliník. Avšak na najkvalitnejších zrkadlách sa používa striebro.

20. Na spoľahlivé zabitie vlkodlaka sa podľa povestí používajú strieborné guľky.

21. Najväčší producenti striebra na svete sú Rusko, Mexiko, USA, Canada, Peru a Austrália.

Vytvoril:

 Ornament

Starostlivosť o šperky

Starostivost o sperky

Každá žena vie pomocou nádherných šperkov vyčarovať výnimočný dojem. Aby nestratili svoju krásu, treba sa o ne starať. Šperky sú najkrajšie, keď sú udržiavané v perfektnom stave. Znehodnotený šperk nevyžaruje dokonalosť, preto si nájdite čas aj na starostlivosť o šperky.

  • Šperky skladujte v osobitných priehradkách alebo krabičkách, aby sa navzájom nepoškriabali. Nehádžte s nimi, ale jemne ich ukladajte do šperkovnice. Dobrý zlatník vie určiť, čím bolo poškodenie šperku spôsobené.
  • Ak máte podozrenie na nepevný úchyt kamienku v šperku, riešte to hneď a nečakajte, kým kamienok úplne vypadne a navštívte odborníka, ktorý Vám šperk skontroluje. Korunka, ktorá drží diamant alebo iný drahokam musí byť v bezchybnom stave, ak oň nechcete prísť.
  • Chráňte šperky pred nárazmi, údermi alebo mechanickým poškodením. Mechanické poškodenie šperku spôsobené nešetrným zaobchádzaním je časté a v mnohých prípadoch aj trvalé.
  • Šperky nenoste pri domácich prácach, v noci a pri sprchovaní. Postarajte sa o to, aby sa nedostávali do kontaktu s tekutinami.
  • Vyvarujte šperky kontaktu s chemikáliami ako sú napr. lak na vlasy, voňavky, chlór v bazénoch a rozpúšťadlá, ktoré ich môžu poškodiť.
  • Šperky nenoste pri športe, keď je potenie zvýšené. Ľudský pot je rôzny a môže byť agresívny.
  • Nesnažte sa šperky sami leštiť a čistiť rôznymi chemikáliami a látkami. Starostlivosť o ne radšej zverte do rúk odborníkom v zlatníckej dielni. Po nosení je vhodné ich poutierať mäkkou utierkou na šperky.
  • Šperky nechajte preleštiť a prekontrolovať odborníkom v obore raz ročne. Je to najlepší a najbezpečnejší spôsob ako ich udržať v perfektnom stave.

Ako sa starať o šperky zo striebra

Striebro je reaktívny kov, ktorý reaguje na podmienky tým, že oxiduje, stráca lesk a sčernie. Preto preferujte strieborné šperky s povrchovou úpravou – rhodiovanie, zlatenie alebo ruteniovanie. Povrchová úprava sa časom, vplyvom prostredia a nosenia opotrebováva. Je to tak najmä u prsteňov, ktoré sú najčastejšie v kontakte s inými predmetmi (škrabance, otery, a pod.). Šperky sa však dajú takmer stále dodatočne (nanovo) orhodiovať, pozlátiť alebo poruteniovať.

Strieborné, zlaté, diamantové a briliantové šperky Silver.Ag dodávame do celého sveta, na Slovensku napríklad v týchto mestách: Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Martin, Trenčín, Poprad, Prievidza, Zvolen, Považská Bystrica, Michalovce, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Humenné, Levice, Komárno, Bardejov, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Ružomberok, Piešťany, Topoľčany, Dubnica nad Váhom, Čadca, Rimavská Sobota, Trebišov, Partizánske, Šaľa, Vranov nad Topľou, Hlohovec, Dunajská Streda, Brezno, Pezinok, Snina, Nové Mesto nad Váhom, Senica, Žiar nad Hronom, Rožňava, Dolný Kubín, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Handlová, Senec, Malacky, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sereď, Kysucké Nové Mesto, Galanta, Detva, Levoča, Skalica, Veľký Krtíš, Revúca, Šamorín, Sabinov, Zlaté Moravce, Myjava, Svidník, Nová Dubnica, Bytča, Holíč, Stropkov, Kolárovo, Štúrovo, Banská Štiavnica, Fiľakovo, Šurany, Moldava nad Bodvou, Stará Turá, Veľké Kapušany, Stupava, Tvrdošín, Vráble, Modra, Krompachy, Veľký Meder, Sečovce, Námestovo, Hurbanovo, Šahy, Kráľovský Chlmec, Krupina, Tornaľa, Hriňová, Turzovka, Liptovský Hrádok, Trstená, Svit, Hnúšťa, Želiezovce, Vrútky, Nová Baňa, Krásno nad Kysucou, Turčianske Teplice, Lipany, Medzilaborce, Spišská Belá, Žarnovica, Nemšová, Sobrance, Vrbové, Gelnica, Rajec, Poltár, Sládkovičovo, Ilava, Kremnica, Brezová pod Bradlom, Veľký Šariš, Svätý Jur, Gbely, Dobšiná, Šaštín-Stráže, Sliač, Bojnice, Strážske, Vysoké Tatry, Nováky, Giraltovce, Trenčianske Teplice, Leopoldov, Tisovec, Spišské Podhradie, Medzev, Čierna nad Tisou, Tlmače, Hanušovce nad Topľou, Spišské Vlachy, Podolínec, Jelšava, Rajecké Teplice, Spišská Stará Ves, Modrý Kameň, Dudince, Krompachy a ďalšie....

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie